Sods par braukšanu pie sarkanās gaismas

Ceļu satiksmes noteikumi tāpat kā daudzi citi noteikumi nav radīti tikai prieka pēc. Tie ir rakstīti ar asinīm, tādēļ ir vērts pacensties, lai droši atgrieztos mājās. Brīdī, kad luksoforā iedegas aizliedzošais signāls, visiem transporta līdzekļiem ir aizliegta jebkāda veida kustība. Svarīgi atcerēties, ka saskaņā ar Ceļu satiksmes noteikumiem* arī luksofora dzeltenais signāls tiek traktēts kā aizliedzošais signāls, tādēļ braukt tālāk ir aizliegts. Ja noteikumi tiek pārkāpti, tad jārēķinās, ka (1) velosipēdistiem un mopēdistiem būs jāmaksā 10 Ls sods, bet (2) autovadītājiem un visiem pārējiem būs jāšķiras no 20 Ls – 100 Ls un papildus tiks piešķirti 4 soda punkti.**

Kādos gadījumos ir atļauta braukšana pie dzeltenās gaismas ?

Ievadā jau noskaidrojām, ka dzeltenais luksofora signāls arī aizliedz braukt, taču ir kāds izņēmums. Ceļu satiksmes noteikumi paredz, ka situācijā, kad auto var apturēt tikai strauji bremzējot, ir atļauts turpināt kustību un šķērsot krustojumu.*** Kā saprast strauju bremzēšanu ? Piemērs – braucot ar auto apdzīvotā vietā ar atļauto braukšanas ātrumu (50 km/h), lai nobremzētu ir vajadzīgi 25 m. Tas nozīmē, ka gadījumā, ja no luksofora atrodaties 20 m attālumā un iedegas dzeltenais signāls, variet turpināt kustību un šķērsot krustojumu. Teorētiski pastāv iespēja, ka ceļu policijas ekipāža varētu jūs apstādināt, lai sodītu, taču dzīvē tā notiek ārkārtīgi reti.

Kādos gadījumos ir atļauta braukšana pie sarkanās gaismas  ?

Latvijas likumdošana neparedz nekādas atlaides uz parastajiem iedzīvotājiem, kas ļautu turpināt kustību brīdī, kad deg aizliedzošais sarkanais signāls. Diezgan saprotamu iemeslu dēļ atlaides ir paredzētas operatīvajam transportam, kas var turpināt kustību, ja iedegti atbilstoši skaņas un gaismas signāli. Nenoliegsim, ka daļa satiksmes dalībnieku brauc pie sarkanās gaismas brīdī, kad atrodas nomaļās vietās un šķietami nerada nekādu apdraudējumu. Sekas šādām darbībām gan var būt daudz sliktākas nekā varētu likties. Ņemiet vērā, ka jebkura ikdienā veiktā darbība veido un nostiprina ieradumus, refleksus un rīcības modeļus. Pārkāpjot noteikumus vienu reizi, būs vieglāk to izdarīt atkārtoti, arī neapzināti. Braucot intensīvā ceļu satiksmē, uzmanību var novērst neskaitāmas lietas. Sakrītot vairākiem faktoriem vienlaicīgi, pastāv iespēja, ka veci ieradumi nospēlēs savu lomu un pārbrauksiet pie sarkanās gaismas. Sekas var būt ļoti nelabvēlīgas. Nākamreiz piebraucot pie luksofora, nedomājiet par to kāds ir sods par braukšanu pie sarkanās gaismas. Domājiet par sevi un tuviniekiem.

 _______________________________

 

Atsauces

  1. *Ceļu satiksmes noteikumu 56. pants
  2. **Administratīvo pārkāpumu kodeksa  149.pants
  3. *** Ceļu satiksmes noteikumi 64. pants