Cik ātri iziet promiles

Viens no top jautājumiem jebkurās viesībās, kur tiek lietots alkohols ir, cik ātri iziet promiles ? Sen ir pagājis tas laiks, kad varēja reibumā droši braukt mājās, īpaši neiespringstot par ceļu policijas klātbūtni. Šobrīd sods par braukšanu dzērumā var pārsniegt pat 1000 Ls un papildus var būt jāsēž vismaz 10 diennaktis aiz restēm.

Patiesība par to, cik ātri iziet promiles no cilvēka organisma

Sabiedrībā joprojām pastāv daudz un dažādi mīti par to kā samazināt promiles – (1)jādzer daudz ūdens vai jāēd trekns ēdiens, (2)daudz jāsmēķē, jādzer stipra samazinās alkohols, iziet promiles, aluskafija, (3) jālieto speciāli medikamenti, (4) jāiet dušā vai pirtī, (5) fiziska slodze (piepumpēšanās, pietupšanās), (6) kārtīgi jāizguļās, (7) vemšana palīdz samazināt promiles.

Padomi ir balstīti tautas gudrībās un ir saistīti ar to, ka veicot šos pasākumus ir iespējams uzlabot pašsajūtu, taču nevar samazināt promiles. Diemžēl ceļu policiju neinteresē cilvēku pašsajūta un arī alkometrs mēra tikai alkohola koncentrāciju izelpā, līdz ar to var sanākt iekrist pat tad, kad pašsajūta ir vienkārši ideāla.

Ērtības labad internetā tiek piedāvāts promiļu kalkulators, kurā lietotājs var ierakstīt izdzertā alkohola daudzumu, sadalot to pa kategorijām, norādot svaru, vecumu un dzimumu. Galarezultātā tiek iegūts skaitlis, kam vajadzētu attēlot promiļu daudzumu asinīs. Uzreiz jāpiebilst,  ka uzticēties šai informācijai un droši sēsties pie stūres būtu neprāts, jo promiļu kalkulators sniedz tikai vispārēju priekšstatu par alkohola koncentrāciju asinīs (promiles), taču tā nav objektīva patiesība.

Alkohola uzsūkšanos ietekmē šādi faktori:

  • alkohola kvalitāte un veids;
  • izdzertā alkohola daudzums un tas, cik ilgā laikā tas izlietots;
  • lietotās pārtikas veids un daudzums (piena produkti, tauki palēlina alkohola uzsūkšanos);
  • fiziskā un psihiskā veselība;
  • ģenētiskās īpatnības.

Sanāk nedaudz atkārtoties, taču ir skaidrs, ka faktori, kas var ietekmēt alkohola uzsūkšanos ir tik daudzveidīgi,  ka nelīdz personīgā pieredze, pašsajūta vai matemātiskas formulas. Vienīgie, kas var ļaut pārliecināties,  ka promiles ir samazinājušās ir sertificēts alkometrs un laiks. Pirmo iespējams iegādāties, bet bez tā var iztikt, ja viesībās netiek dzerts vai arī var iztikt 24 stundas bez braukšanas. Ja šāda atbilde jūs neapmierina, tad lasiet tālāk un uzzināsiet, kā iegūt priekšstatu par to, cik ātri noārdās alkohols atkarībā no tā veida.

Alkohola noārdīšanās cikls – promiļu samazināšanās

Praksē tiek pieņemts, ka 1 deva absolūtā alkohola (100 0), kas atbilst 15 gramiem atbilst 0,15 promilēm. Vesela vīrieša, spēka gados aknas spēj vienā stundā noārdīt 0,15 promiles (1 alkohola deva). Jau minējām, ka aknu darbību var ietekmēt dažādi faktori, līdz ar to šis rādītājs ir vairāk orientējošs un promiles var samināties arī par 0,1 promili stundā vai pat mazāk. Sievietēm šis process noris vēl lēnāk, līdz ar to daiļajam dzimumam risks sēsties pie stūres pēc alkohola lietošanas ir vēl lielāks.

Mazais promiļu kalkulators

Alkohola  veids

Daudzums

Absolūtā alkohola devu skaits

Promiles (minimālā vērtība)

Gaišais alus 1 pudele (0,5 l)

1.5

0.23

Tumšais alus 1 pudele (0,5 l)

2.5

0.38

Vīns (sausais) 1 glāze (150 g)

1

0.15

Vīns (sausais) 1 pudele (0,7 l)

6

0.9

Liķieris 1 glāze (50 g)

1.5

0.23

Liķieris 1 pudele (0,5 l)

10

1.5

Degvīns 1 glāzīte (30 g)

1

0.15

Degvīns 1 pudele (0,5 l)

15

2.25

Degvīns 1 pudele (0,7 l)

20

3.0

 (Promiļu kalkulotors paredzēts tikai informācijai, neizmantojiet to, lai rēķinātu reālo alkohola koncentrāciju asinīs.)

Ilustratīvs piemērs – vīrietis vakarā izdzer vienu blašķīti – 200 ml degvīna. Atkarībā no iepriekšm minētajiem faktoriem alkohola koncentrācija asinīs varētu būt 1 – 1,3 promiles. Jautājums – cik ātri iziet promiles un, kad vīrietis varēs droši braukt? Pieņemot maksimālo promiļu skaitu, iegūstam, ka pēc 5 stundām alkohola koncentrācija būs 0,55 promiles, pēc 7 stundām 0,25 promiles. Ja autovadītāja stāžs ir virs 2 gadiem, tad teorētiski šajā brīdī būtu iespējams jau sēsties pie stūres, taču praksē tas, protams, joprojām būtu bīstami (palēlinās reakcija, attālumi lielas  mazāki u.t.t.). Tikai pēc 9 stundām aknas būs pilnībā noārdījušas izdzerto blašķīti un gan alkohola koncentrācija izelpā, gan asinīs uzrādīs 0 promiles.

Brauciet droši, dzīvojiet ilgi un laimīgi.

1 thought on “Cik ātri iziet promiles”

Leave a Comment