Vai zini, kad jāliek ziemas riepas

Latvijas mainīgie klimatiskie apstākļi uzliek auto vadītājiem par pienākumu – pievērst pastiprinātu uzmanību auto riepām. Lai procesu neatstātu pašplūsmā Ceļu satiksmes likumā ir precīzi noteikts laiks, kad jāliek ziemas riepas.

Likums paredz, ka visiem vieglajiem auto (līdz 3,5 t), kas pārvietojas pa Latvijas autoceļiem ir obligāti jābūt aprīkotiem ar ziemas riepām laika posmā no 1. decembra līdz 1. martam.

Kad ir jāliek ziemas riepas ar radzēm?

Riepas, kas aprīkotas ar metāla radzēm nodrošina labāku saķeri ar ceļa segumu, kas ir īpaši svarīgi brīžos, kad ceļš ir apledojis vai pārvērties tīrā ledū. Ja ziemā jābrauc pa maršrutiem, kur ceļš tiek tīrīts reti (reģionālie, vietējās nozīmes, grants ceļi), ziemas riepas ar radzēm būs labākā izvēle.

Ceļu satiksmes likums nosaka, ka ziemas riepas ar radzēm atļauts lietot laika posmā no 1. oktobra līdz 1. maijam.

Vai ar ziemas riepām drīkst braukt arī vasarā?

Ceļu satiksmes likums neparedz ierobežojumus braukšanai ar ziemas riepām vasarā. Ja vēlaties varat to darīt, taču tas nav ieteicams. Ziemas riepu gumija ir paredzēta aukstākiem laikapstākļiem. Izmantojot ziemas riepas vasarā, tās ātrāk nodilst un nodrošina sliktāku saķeri ar ceļa segumu nekā vasaras riepas.

Svarīgi – braukt ar ziemas riepām, kas aprīkotas ar radzēm drīkst tikai noteiktā laika posmā. To noteikti nevar darīt vasarā.

Auto ir jāaprīko ar vienādām riepām, t.i. visas radžotas vai visas bez radzēm.

Kurš ir atbildīgs par auto aprīkošanu ar ziemas riepām?

Auto vadītājs ir atbildīgs par transportlīdzekļa tehnisko stāvokli. Ja pārvietojaties ar savu auto, kuram nav ziemas riepas un policija jūs apturēs, saņemsiet sodu. Arī situācijās, kad brauksiet ar uzņēmuma auto vai nomas auto, sods būs jāmaksā pašam. Ja vēlaties izvairīties no šāda scenārija pirms braukšanas vienmēr pārliecinieties, vai auto ir aprīkots ar sezonai atbilstošām riepām.

Transportlīdzekļa vadītājiem, kam ir ilgtermiņa auto nomas līgums par ziemas riepu uzlikšanu atbild auto noma (skat. šeit). Protams, ja viņi aizmirst savus pienākumus, ir vērts to savlaicīgi atgādināt.

Kāds ir pieļaujamais riepas protektora dziļums?

  • Vieglo auto ziemas riepu protektora minimālais dziļums ir noteikts 4 mm.
  • Jaunām ziemas riepām protektora dziļums ir aptuveni 8 mm, savukārt metāla radzes sniedz papildus drošību.

Ziemas riepu vecumam ir nozīme. Pētījumi liecina, ka riepas ir jāmaina ne retāk kā reizi sešos gados. Riepu ražošanas laiks ir norādīts uz riepas ārējās malas (pirmie divi ir gada nedēļa, pēdējie divi apzīmē riepas ražošanas gadu).
Arī tad, ja riepas netiek lietotas, laika gaitā to gumija sacietē un zaudē savas īpašības. Vecas auto riepas būtiski pagarina auto bremzēšanas ceļu, kam ārkārtas situācijās var būt dzīvības cena.

Kāds ir sods par braukšanu ziemā bez ziemas riepām?

Ceļu satiksmes likumā noteiktie soda mēri paredz, ka par braukšanu ar vasaras riepām ziemā ir jāmaksā sods sešu naudas soda vienību apmērā. 2023. gadā Administratīvās atbildības likums vienu naudas soda vienību definē 5 EUR apmērā. Tas nozīmē, ka par braukšanu bez ziemas riepām ir jāmaksā sods 30 EUR apmērā. Detalizētāk par sodiem, kas tiek piemēroti, braucot ar nepiemērotām riepām varat lasīt iepriekšējā rakstā.

Papildus informācija (infografika no CSDD)

Noderīga informācija par to kā mainās auto bremzēšanas ceļš, lietojot dažādas kvalitātes ziemas riepas.