Sods par braukšanu bez ziemas riepām

Saskaņā ar LR likumdošanu laika posmā no 1. decembra līdz 1. martam visiem automobiļiem vai autobusiem, kuru pilna masa nepārsniedz 3,5 tonnas ir jābūt aprīkotām ar ziemas riepām. Šis ir termiņš, kurā ziemas riepas obligāti jāliek, taču, ja ir vēlme auto var aprīkot ar ziemas riepām jau sākot ar 1. oktobri. Sods par braukšanu bez ziemas riepām ir lielā mērā simbolisks, tādēļ auto riepas ir jāmaina vairāk savas drošības, nevis potenciālā soda dēļ.

Kāds ir sods par braukšanu bez ziemas riepām ?

Administratīvo pārkāpumu kodeksa p. 149.24 paredz, ka par braukšanu bez ziemas riepām ievadā ziemas riepas obligāti jāliek visiemnoteiktajā termiņā autovadītajiem var piespriest sodu 20 Ls apmērā. Likumdošana nenosaka ierobežojumus tam, cik reizes var sodīt par vienu pārkāpumu, līdz ar to par braukšanu bez ziemas riepām ir iespējams saņemt sodu pat neskaitāmas reizes. Tomēr lielākais sods viennozīmīgi ir nevis naudas sods, bet potenciālās sekas, ko var izraisīt braukšana bez atbilstoši laikapstākļiem aprīkota auto. Katru gadu uz Latvijas ceļiem iet bojā vairāki cilvēki tieši dēļ nepiemērotām riepām. Ja jūs vēlaties palielināt iespēju redzēt bērnus un mazbērnus spēlējamies un izaugam, nežēlojiet naudu un nopērciet ziemas riepas. 

Ziemas riepas CSDD izpratnē un drošība uz ceļiem

Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) regulāri veic informatīvas akcijas, kuru mērķis ir pievērst uzmanību konkrētam ceļu satisksmes drošības aspektam. Saskaņā ar CSDD informāciju vasaras riepas zaudē savu kvalitāti jau brīdī, kad temperatūra noslīd zem +7° C. Krasi samazinās bremzēšanas īpašības, kas ir sevišķi nozīmīgi apstākļos, kad ceļi kļūst slidenāki. Nokritušas lapas, salna, apledojums, peļķes, sniegs – visi šie faktori palielina bremzēšanas ceļa garumu un apgrūtina auto vadīšanu. Ar lielākas distances un intervāla izvēli, kā arī braukšanas ātruma samazināšanu var nepietikt, lai justos droši uz ceļiem jau apstākļos, kad temperatūra noslīd zem  0 ° C un ir neatbilstošas auto riepas.

LCP.LV uzskata, ka ņemot vērā, ka sods par braukšanu bez ziemas riepām ir pietiekoši mazs, daudzi autovadītāji, kas brauc neregulāri var izšķirties ziemas riepas nemaz neiegādāties.  Līdzšinējā pieredze liecina, ka sodu palielināšana līdz zināmai robežai dod zināmu efektu. Vēl pāris gadus atpakaļ sods par braukšanu dzērumā tika palielināts līdz pat vairāk kā 1000 Ls un dzērājšoferu skaits uz Latvijas ielām saruka. Līdzīgi pasākumi attiecībā uz ziemas riepām varētu dod līdzīgu efektu, taču sodam, protams, būtujābūt zemākam. Lai novērstu šādu iespēju CSDD būtu jāuzņemas iniciatīva un jāpalielina sods par braukšanu bez ziemas riepām vismaz līdz 50 Ls – 70 Ls. Sods šādā apmērā būtu krietni vien motivejošāks un izglābtu vismaz pāris cilvēku dzīvības.

Komentēt