Sods par braukšanu bez tehniskās pases

Katram autovadītājam reizēm gadās mājas aizmirst auto reģistrācijas apliecību un var rasties jautājums, kāds ir sods par braukšanu bez tehniskās pases. Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu, sods par šo pārkāpumu ir simbolisks, tādēļ par savu aizmāršību nav vērts uztraukties. Ja iepriekš sods par braukšanu bez tehniskās pases bija 1, vēlāk 2  Ls, tad no 2019. gada sods ir atcelts. 

Vai braukšana bez tehniskās pases ir izdevīga?

Jautājums var likties muļķīgs, taču vērts ņemt vērā, ka vadājot līdzi auto reģistrācijas apliecību, vienmēr pastāv risks to pazaudēt. Turklāt būsim godīgi, cik bieži mūs aptur ceļu policijas ekipāža? Dažas reizes gadā, varbūt piecas reizes? Agrāk tas bija svarīgi, jo iespēja pazaudēt tehnisko pasi bija statistiski lielāka nekā tikt 5 reizes ceļu policijas apturētam, samaksājot 10 Ls. Administratīvo pārkāpumu kodekss neparedz, ka par atkārtotu aizmāršību būtu jāpiemēro lielāks sods. Teorētiski, protams, ir iespējams, ka policija var jūs palūgt doties līdzi uz iecirkni, lai noskaidrotu automašīnas īpašnieku gadījumos, kad viņiem ir sabojājusies rācija un mobilais telefons, taču praksē tas tā nenotiek.

Kopumā, iemesli, lai brauktu bez tehniskās pases ir trīs:

  • tehnisko pasi var pazaudēt;
  • tehniskās pases atjaunošana ir maksas pakalpojums;
  • tehniskās pases neesamība nav sodāma (ja ir Latvijā reģistrēts auto). 

Cik maksā tehniskās pases atjaunošana?

Saskaņā ar CSDD sniegto informāciju, maksa par auto reģistrācijas apliecības atjaunošanu ir 19,95 EUR, pie nosacījuma, ka nav izziņa no policijas par tehniskās pases zādzību. Ja variet uzrādīt izziņu, tad par šo pakalpojumu būs jāmaksā 12,28 EUR, t.i. tikpat, cik par jaunas reģistrācijas apliecības izgatavošanu. Varam secināt, ka sods par braukšanu bez tehniskās pases ir simbolisks un to nevar pat salīdzināt ar to kāds ir sods par braukšanu dzērumā, kur autovadītājam var nākties šķirties līdz 2000 EUR, pavadīt 2 nedēļās cietumā un zaudēt tiesības vadīt transportlīdzekli uz laiku līdz 4 gadiem.

Kā atjaunot automašīnas tehnisko pasi?

Lai atjaunotu pazaudēto tehnisko pasi ir jādodas uz tuvāko CSDD filiāli, līdzi ņemot (1) pasi, vadītāja apliecību vai braukšanas mācību atļauju, (2) policijas izziņu par dokumenta zādzības faktu (ja tāda ir, būs lētāk). Auto reģistrāciju var veikt tikai persona, kas ir vismaz 18 gadus veca. LCP.LV skatījumā laiks, kas jāpatērē, lai atjaunotu tehnisko reģistrācijas apliecību, t.sk. dotos uz policiju, lai saņemtu izziņu par zādzības faktu ir nesamērīgi liels ar to kāds ir sods par braukšanu bez tehniskās pases. Mēs, protams, nemudinām braukt visus bez auto reģistrācijas apliecības, jo gadījumā, ja jūs neesiet auto īpašnieks, tad saziņa ar ceļu policiju var būt sarežģītāka. Ja datu bāzē uzrādās, ka īpašnieks ir, piemēram, uzņēmums, tad ceļu policistiem varētu rasties jautājumi, kas jūs tāds esat un vai tiešām esiet tiesīgs pārvietoties ar šo auto.

Detalizētāku informāciju par auto tehniskās pases atjaunošanas izmaksām un procedūru variet atrast CSDD mājas mājas lapā.

Komentēt