Sods par ātruma pārsniegšanu

Braukšanas ātruma neievērošana un sods par ātruma pārsniegšanu

Pārvietojoties pa Latvijas autoceļiem ļoti liela daļa pārvietojas par 10 km/h ātrāk nekā atļautais, piemēram, apdzīvotā uz 60 km/h, bet ārpus apdzīvotas vietas 100 km/h. Šobrīd Saeimā notiek debates, kas paredz, ka sods par ātruma pārsniegšanu virs 10 km/h pirmajā reizē nebūs jāmaksā vispār, aizstājot to ar brīdinājumu, Protams, ir skaidrs, ka ne vienmēr mēs pārsniedzam atļauto ātrumu tikai par 10 km/h, tādēl ir vērts zināt, kāds ir maksimālais soda mērs un naudas sods reizēs, kad sanāk uz pedāļa uzspiest nedaudz stiprāk. Zemāk  minētie sodi autovadītājiem par braukšanas ātruma neievērošanu attiecas uz vieglo automašīnu (B kategorija) vadītājiem.

Braukšanas ātrums virs atļautā  Apdzīvotā vietā   Ārpus apdzīvotas vietas    Soda punkti

  • 1 km/h  – 20 km/h                        10 Ls***                                   5 Ls***                        –
  • 21 km/h – 30 km/h                       40 Ls                                        30 Ls***                      1
  • 31 km/h- 40 km/h                        60 Ls                                         40 Ls                           2
  • 41 km/h – 50 km/h                       80Ls – 100 Ls                            60 Ls                           3
  • 51 km/h – 60 km/h                      100 Ls -150 Ls*                          80 Ls – 100 Ls            4
  • 61 km/h + km/h                           250 Ls- 400 Ls**                       150 Ls – 300 Ls**       5

(Avots: Administratīvo pārkāpumu kodekss p. 149.8.)

*atņem tiesības uz 3 mēnešiem
** atņem tiesības uz 3 – 6 mēnešiem
*** iespējams brīdinājums

Kopumā ir samērā labi redzams, ka pārsniegt ātrumu par 30 km/h vēl var samērā bieži, jo sods par ātruma pārsniegšanu ārpus pilsētas nepārsniedz 30 Ls. Reti, kurš atļaujas pa Rīgas un citu Latvijas pilsētu ielām traukties ātrāk par 20 km/h – 30 km/h nekā atļautais, tādēļ pārējie sodi nav īpaši aktuāli. Izņēmums – ja gadās braukt uz 65 km/h, neievērojot zīmes – skola, bērnudārzs vai dzīvojamā zona.

Līdzšinējā pieredze liecina, ka, paaugstinoties ienākumu līmenim (vidējai algai), sods par braukšanas ātruma pārsniegšanu tiek paaugstināts, līdz ar to samērā droši var teikt, ka pēc pāris gadiem vai vēlakais pēc pieciemt gadiem soda naudas apmērs pieaugs. Cerēsim, ka pa šo laiku uzlabosies arī Latvijas autoceļu tehniskais stāvoklis.

3 thoughts on “Sods par ātruma pārsniegšanu”

Leave a Comment