Sods par braukšanu bez tiesībām

Šobrīd sods par pārvietošanos ceļu satiksmē bez transporta vadītāja apliecības jeb sods par braukšanu bez tiesībām ir 2 Ls. Būtiski – atkārtota pārkāpuma gadījumā valsts policija nevar piemērot paaugstinātu sodu, taču gadījumā, ja vadiet transportlīdzekli, kuru vadīt jums nav tiesības soda naudas apmērs būs daudzas reizes lielāks.

Sods par braukšanu bez tiesībām – īpaši gadījumi

1. sods par braukšanu bez tiesībām cilvēkiem, kuriem  nav atbilstošas kategorijas tiesības

Saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksu, sods par braukšanu bez tiesībām, kad nav nokārtota atbilstošas kategorijas transporlīdzekļa vadīšanas tiesības, ir līdz 200 Ls. Savukārt par atkārtotu šāda veida pārkāpumu tā paša gada laikā tiek piemērots sods  400 Ls apmērā un vēl papildus ir jāpavada 5 līdz 15 dienas aiz restēm (administratīvais arests).

2. sods par auto vadīšanu bez tiesībām gadījumos, kad ir spēkā automašīnas vadīšanas aizliegums

Cilvēki, kuri riskē vadīt transportlīdzekli situācijās, kad ir iegūts maksimālais soda punktu skaits un tiesības ir atņemtas riskē ar naudas sodu no 200 Ls līdz 300 Ls. Par atkārtotu pārkāpumu tiek piespriests sods 400 Ls, kā arī ir jāpavada 5 – 15 diennaktis administratīvajā arestā. Tas var likties daudz, taču, piemēram, sods par braukšanu dzērumā ir vēl pamatīgāks.

3. sods par braukšanu ar nederīgu (zagtu vai nozaudētu) autovadītāja apliecību

Vairumam Latvijas autovadītāju vismaz reizi dzīvē gadās pazaudēt autovadītāja apliecību. Daļai tiesības nozog, daļa vienkārši pazaudē un, lai tās atgūtu ir jādodas uz Ceļu satiksmes un drošības direkciju. Tiesību atjaunošana, protams, ir maksas pakalpojums. Ja vadītāja apliecība ir nozagata un zādzība pieteikta policijā, par atjaunošanu būs jāmaksā 15,50 Ls, savukārt, ja tiesības ir pazaudētas būs jāšķiras no 27,51 Ls. Kā jau tas bieži gadās, tiesības pēc laika var uzrasties – citā jakā, automašīnai zem sēdekļa, dzīvesdrauga somā vai bērnu mantu kastē. Tā var likties liela laime, jo pēkšņi jums rokās ir divas autovadītāja apliecības, taču ņemiet vērā, ka braukšana bez tiesībām ir mazāks pārkāpums nekā pārvietošanās ceļu satiksmē ar vecām tiesībām. Sods par braukšanu ar nederīgu vadītāja apliecību, kas iepriekš pieteikta kā nozaudēta vai nozagta ir 10 Ls.

Kopumā ir vērts rūpīgi izvērtēt, vai vispār ņemt līdzi autovadītāja apliecību. Tā kā sods par braukšanu bez tiesībām parasti ir tikai 2 Ls, tad gadījumā, ja nevēlaties riskēt ar to nozaudēšanu vai nozagšanu, variet tās atstāt mājās. No otras puses autovadītāja apliecība ir pietiekami maza, lai to glabātu makā, turklāt vairumā situāciju tā kalpo kā pases aizstājējs.

Leave a Comment