Sods par braukšanu bez ziemas riepām

Saskaņā ar LR likumdošanu laika posmā no 1. decembra līdz 1. martam visiem automobiļiem vai autobusiem, kuru pilna masa nepārsniedz 3,5 tonnas ir jābūt aprīkotām ar ziemas riepām. Šis ir termiņš, kurā ziemas riepas obligāti jāliek, taču, ja ir vēlme auto var aprīkot ar ziemas riepām jau sākot ar 1. oktobri. Sods par braukšanu bez ziemas riepām ir lielā mērā simbolisks, tādēļ auto riepas ir jāmaina vairāk savas drošības, nevis potenciālā soda dēļ.

Kāds ir sods par braukšanu bez ziemas riepām ?

Ceļu satiksmes likuma pants 71.14 paredz, ka par braukšanu bez ziemas riepām ievadā noteiktajā termiņā autovadītājam var piespriest naudas sodu sešu naudas soda vienību apmērā jeb 30 EUR. 

 Par braukšanu laikposmā no 1. decembra līdz 1. martam ar automobili vai autobusu, kura pilna masa nepārsniedz 3,5 tonnas un kurš nav aprīkots ar riepām, kas paredzētas braukšanai ziemas apstākļos, piemēro naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam sešu naudas soda vienību apmērā.

Savukārt tā paša likuma pants 71.20. paredz vēl lielākus sodus par tādu riepu izmantošanu, kuru protektora dziļums ir nepietiekams vai arī riepas ir bojātas. Par šādu pārkāpumu var nākties šķirties no 3 līdz 28 naudas soda vienībām jeb 15 līdz 140 EUR (pieņemot, ka 1 naudas soda vienība ir 5 EUR).

Par tāda transportlīdzekļa izmantošanu ceļu satiksmē, kuram ir nepietiekams normatīvajos aktos noteiktais riepu protektora dziļums vai ir riepu bojājums, kas apdraud satiksmes drošību, piemēro brīdinājumu vai naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam no trim līdz vienpadsmit naudas soda vienībām, fiziskajai personai, kas atbildīga par transportlīdzekļa ekspluatāciju, — no vienpadsmit līdz divdesmit astoņām naudas soda vienībām, bet juridiskajai personai — no četrpadsmit līdz simt četrdesmit naudas soda vienībām.

Likumdošana nenosaka ierobežojumus tam, cik reizes var sodīt par vienu pārkāpumu, līdz ar to par braukšanu bez ziemas riepām ir iespējams saņemt sodu pat neskaitāmas reizes. Tomēr lielākais sods viennozīmīgi ir nevis naudas sods, bet potenciālās sekas, ko var izraisīt braukšana bez atbilstoši laikapstākļiem aprīkota auto. Katru gadu uz Latvijas ceļiem iet bojā vairāki cilvēki tieši dēļ nepiemērotām riepām. Ja jūs vēlaties palielināt iespēju redzēt bērnus un mazbērnus spēlējamies un izaugam, nežēlojiet naudu un nopērciet ziemas riepas. 

Ziemas riepas CSDD izpratnē un drošība uz ceļiem

Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) regulāri veic informatīvas akcijas, kuru mērķis ir pievērst uzmanību konkrētam ceļu satisksmes drošības aspektam. Saskaņā ar CSDD informāciju vasaras riepas zaudē savu kvalitāti jau brīdī, kad temperatūra noslīd zem +7° C. Krasi samazinās bremzēšanas īpašības, kas ir sevišķi nozīmīgi apstākļos, kad ceļi kļūst slidenāki. Nokritušas lapas, salna, apledojums, peļķes, sniegs – visi šie faktori palielina bremzēšanas ceļa garumu un apgrūtina auto vadīšanu. Ar lielākas distances un intervāla izvēli, kā arī braukšanas ātruma samazināšanu var nepietikt, lai justos droši uz ceļiem jau apstākļos, kad temperatūra noslīd zem  0 ° C un ir neatbilstošas auto riepas.

LCP.LV uzskata, ka ņemot vērā, ka sods par braukšanu bez ziemas riepām ir pietiekoši mazs, daudzi autovadītāji, kas brauc neregulāri var izšķirties ziemas riepas nemaz neiegādāties.  Līdzšinējā pieredze liecina, ka sodu palielināšana līdz zināmai robežai dod zināmu efektu. Vēl pāris gadus atpakaļ sods par braukšanu dzērumā tika palielināts līdz pat vairāk kā 1000 Ls un dzērājšoferu skaits uz Latvijas ielām saruka. Līdzīgi pasākumi attiecībā uz ziemas riepām varētu dod līdzīgu efektu, taču sodam, protams, būtujābūt zemākam.

Leave a Comment